Puduhepa Konuşmaları

Yeni gelenler olarak sorunlarımız ortak.

Ayda bir düzenlediğimiz “PUDUHEPA Konuşmaları” ile ortak sorunlarımız hakkında alanının uzmanları tarafından bilgilendiriliyoruz. Sorunlarımız üzerine konuşuyoruz, deneyimlerimizi paylaşıyoruz ve çözüm yollarını öğreniyoruz. 

Amacımız problemlerimizi doğru kanallardan aldığımız bilgilerle ve beraberce çözümlemek.

  • Ev İçi Şiddet – 2 Aralık 2019

PUDUHEPA Konuşmaları serilerinde ‘Ev içi şiddetin tanımı nedir, şiddete maruz kalma durumunda başvurulacak yerler, yasal haklarımız ve sağlanan yardımlar nelerdir? ‘ gibi konuların ele alındığı bir bilgilendirme toplantısı ile devam ettik. “Üçüncü bir göz olarak şiddete şahit olunması durumunda ve kriz anlarında ne yapmalıyım?” gibi sorulara cevap verdik.
Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

  • Starke Eltern Starke Kinder Tanıtım Toplantısı – 18 Kasım 2019

PUDUHEPA konuşmaları serilerinde ebeveynlerin çocuklarıyla iletişim biçimlerini geliştirme ve güçlendirmelerini hedefleyen bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdik. Empowerment of Parent ya da Starke Eltern – Starke Kinder olarak da bilinen seminerin tanıtımı Sosyal Pedagog İdil Laçin tarafından gerçekleştirildi.
Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

  • Bürokrasi 101 – 30 Eylül 2019

Berlin’e yerleştikten sonra karşımıza pek çok bürokratik kağıt işleri çıkıyor. (Anmeldung, Sozialversicherungsnummer (Rentenversicherungsnummer), Steuer ID Nummer, (erweitertes) Führungszeugnis, Kontoeröffnung, Terminvereinbarung, Berlin Service Dienstleistungen…). Bu kafa karıştırıcı isimler hakkında, Berlin’e yeni gelenler için bürokrasiye giriş niteliğinde bilgilerle dolu bir etkinlik gercekleştirdik. 
Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

  • Almanya’da Sağlık Sistemi – 10 Mayıs 2019

Neden hastanede uzun saatler beklemek zorundayız? Doktordan randevu alırken nelere dikkat etmeliyiz? Sağlık sistemi neleri kapsamaktadır? Acil durumda ne yapacagim?

Bu etkinlikte, pek çoğumuz için Almanya’da hayatı zorlaştıran sağlık sistemine dair kafamızdaki sorulara cevap bulduk.

Kreuzberg Belediyesi’ne bağlı Dr. Curt Bejach – Gesundheitshaus uzmanları tarafından gerçekleştirilen sunumda; sağlık hizmetlerine ulaşım, acil durumlarda en etkili sağlık hizmetlerine erişim, kadınların ve LGBTİQ bireylerin faydalanabileceği anonim merkezler gibi konulara değindik.
Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

  • Almanya’da Sigorta Sistemi – 28 Şubat 2019

Almanya’nın sigorta sistemi, birbirinden farklı sigorta çeşitlerini barındırıyor. Diş, avukat, evcil hayvan sigortası… Peki yapılması zorunlu olan sigortalar neler?  Bunlardan hangileri, kimler için gerekli? Bu sigortaların kapsamı neler? Sigorta tipini seçerken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Alanında uzman ARAG Sigorta’dan İrfan Şenkaya, Şengül Kahraman ve Selen Erol ile bir araya geldik. Yaptırmak zorunda olduğumuz sigortalar, kapsamları, çeşitleri; ev sahibinin ve kiracının sigorta alanında yükümlülükleri, deneyim paylaşımı ve örnekler üzerinden ilerleyerek oldukça keyifli ve aydınlatıcı bir toplantı gerçekleştirdik.
Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

  • İlkokul Sonrası Okul Seçimi – 29 Ocak 2019

Ortaokul kayıtları başlamadan, çocuklu ailelerin sorunlarından biri olan ilkokul sonrası okul seçimi konusunu ele aldık. Berlin Türk Veliler Birliği (Türkischer Elternverein Berlin e.V.) Proje Koordinatörü Turgut Hüner, anaokuldan başlayarak üniversiteye kadar olan eğitim süreci ve  eğitim sisteminin yapısı hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Genel bilgilendirmeden sonra okul seçimleri, dikkat edilmesi gereken noktalar gibi birçok konuya açıklık getiren Hüner, interaktif bir şekilde toplantıya devam edip velilerin sorularını yanıtladı.
Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

  • Ayrımcılık – 26 Ocak 2019

“Ayrımcılık” ve “Irkçılık” nedir, Almanya’da yaşayan kişileri ayrımcılığa karşı koruyan haklar nelerdir, ayrımcılıkla karşılaştığımızda neler yapmamız gerekir… 

Bilgi, deneyim paylaşımı ve pratik uygulamalar ile Çeşitlilik Yönetimi Uzmanı Serdar Yazar’ın eğitmenliğinde oldukça aydınlatıcı bir toplantı oldu.  
Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

EnglishGerman