Merhaba! Sayfamıza hoşgeldin!

33 yüzyıl önce Mezopotamya topraklarında yasamış, erkek egemen bir dünyada hayallerinin peşinden koşmuş güçlü bir kadın vardı. Bir barış elçisi. Dünyanın ilk uluslararası barış antlaşmasının gerçekleşmesini sağlayan ve bu antlaşmayı kendi mührü ile damgalayan, tarihte mühür sahibi olan ilk kadın.  Hitit Kraliçesi Puduhepa!

Gücünü ve yapabileceklerinin sınırsızlığını hissedebiliyor musun?

İşte biz, 2018’de, Berlin’de bu gücü içimizde hissederek yola çıktık. Yeni göç etmiş olanlar ve buralılar birleştik ve kollarımızı dayanışmaya ihtiyacı olan tüm Türkiyeli kadınlara açtık. Şimdi hep beraber ve çocuklarımızı da yanımıza katarak, emin adımlarla ilerliyoruz.

Cinsiyet eşitliği, evrensel insan hakları, insanlık onuruna yakışır şekilde yaşamak diye haykırırken bunun kolay olmadığının ve büyük bir mücadele gerektirdiğinin farkındayız. Kraliçe Puduhepa o dönemde başardıysa biz de başaracağımızı biliyoruz. Doğduğumuz veya yaşamayı seçtiğimiz topraklarda bu mücadele birbirimizin sesini duyarak, birbirimize dokunarak ama daha çok da hissederek olacak. 

Toplumsal cinsiyet bağlamında kadın olmak bizi bir araya getiren tek şey!

Almanya’daki sosyal ve kültürel hayata dair ne bilmek istiyorsan; devletin sunduğu imkanları ve buradaki haklarını tanımak istiyorsan, biz buradayız. Dayanışma platformumuza dahil olabilir, gerek doktor randevunda, gerek devlet dairelerinde, gerek bir formun doldurulmasında gerekse veli görüşmelerinde yanında olabiliriz. Yalnız değilsin!

Örgütlü mücadeleye inanıyoruz. Ulusal ve uluslararası işbirlikleri ile daha güçlü olmayı önemsiyoruz. Amacımız kadın olarak, hele ki göçmen kadın olarak ihtiyaçlarımızı belirlemek, çözüm önerileri geliştirmek ve bunu karar alıcılara ulaştırmak. Bazen sokakta eylemde, bazen ise parlamentoda taleplerimizi görünür kılmaya çalışıyoruz. Bireyler, özel ve kamu kurumları, üniversiteler, ulusal ve uluslararası hak temelli sivil toplum kuruluşları ile iletişim, etkileşim ve işbirliği içinde çalışmalarımızı yürütüyoruz.

 

Tüm kadınlar, sesimiz tek ses! 

 

Dayanışmayla kal!

PUDUHEPA e.V.